Pazar , Şubat 28 2021
Ekran Kartı
Ekran Kartı

Oyuncular İçin Ekran Kartı Açıklamaları

Bilgisayar toplamak genelde herkes tarafından tercih edilen bir yoldur. Çünkü bütün parçaları kendi isteğimiz dahilinde almamız bizim hem kullanım, hem de bütçemiz açısından çok daha olumludur. Bu bilgisayar bileşenlerinden en önemlisi ekran kartı diyebiliriz. Peki ekran kartı ne işe yarar? Genelde oyuncular ekran kartı alırken çok tereddütte kalabilirler. Bugün sizlerin seçiminizi en doğru şekilde yapmanız için dikkat edilmesi gereken birçok noktaya değinicez.

Ekran kartı ne işe yarar? 

Ekran kartının bilgisayarın en önemli parçalarından biri olduğunu söylesek yerinde olacaktır. Bu kadar önemli diye bahsettiğimiz ekran kartı ne işe yarar sorusuna sizler için cevap vermek istedik. Ekran kartı, bilgisayarınızda monitöre yansıyan tüm görüntülerin kaynağıdır. Ekran kartı yoksa görüntü yok kısacası. Hal böyleyken ekran kartı sıradan bir kullanıcı için ayrı oyuncular için ayrı önem taşıyor.

Kullanım Alanı

Bilgisayar toplarken hangi amaçla toplayacağınız neredeyse en önemli konudur. Mesela Çizim, 3 Boyutlu Modelleme yapacak birisi gidip de piyasadaki giriş seviyesi bir ekran kartını tercih ederse bu çok yanlış bir seçim olur. Oyun oynamayı seviyorsanız, bu tür profesyonel işler yapacaksanız, seçiminizi ihtiyacınızı karşılayacak bir ekran kartından yapmanız sizin için en doğru seçim olacaktır. Size tavsiyemiz bu yazımızı okuyup, bakkal amcalara en doğru cevabı vermeniz yönünde. (Yazımızın devamında bu bakkal amcaların kim olduğunu daha iyi anlayacaksınız.)

 Bellek Miktarı ve Bellek Veri Yolu Genişliği

Kullanıcıların ekran kartı almadan önce en çok dikkat etmesi gereken konulardan biride budur. Ekran kartının bellek miktarı “Ooo bakkal amcadan 4 GB ekran kartı aldım. Hemde 200 TL.” (İnsanın aldın da noldu ? Diyesi geliyor.) Bu bakkal amcalar bize bu tür ekran kartlarını önerebilirler. Ancak ekran kartında sadece Bellek Miktarı’nın önemli olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bellek Miktarı ekran kartında önemli bir husus, fakat günümüz ekran kartlarında fiyat olarak karşılaştırıcaksak 2 GB 200 TL, 2 GB 800 TL olan ekran kartlarıda var. Bu fiyat farkı tabii ki de örnek verdiğim iki ekran kartınında aynı seviyede olmadığını belirtiyor. Gelelim bellek veri yolu genişliğine. Kısaca Bit diye adlandırdığımız bu özellik, her aktarımda kaç bitlik verinin geçtiğini gösterir. (Böyle dedik diye Bit değeri yüksek olan benim ekran kartım daha iyi demesin. Çünkü buda ekran kartının daha iyi olmasında önemli olan sadece 1 neden) Mesela elimizde 256 bit bellek veriyoluna sahip bir GTX 980 var.(Daha hiç olmadı ama bunlar hep hayal.) Diğer elimizde ise Radeon R9 270 var, buda 256 bit veriyoluna sahip bir kart. İki kartın arasında 1300 TL gibi uçurum bir fiyat farkı var. İşte tam burda bu kartların GPU özellikleri devreye giriyor. Mimari, bellek hızı ve çekirdek hızı ekran kartının en önemli özelliklerindendir. Ekran kartını güçlü yapan etken sadece 1 tane özelliğin yüksek, diğerlerinin düşük olması değildir. Her bir özelliğin birbirine uyumlu, seviye seviye yüksek olması ekran kartının gücünü gösterir.

Bellek ve Çekirdek Hızı

Ekran kartı alınırken en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biride bellek ve çekirdek hızıdır.(Bakkal amcaların anlamadığı ve anlamamakta ısrar ettikleri konuya geldik.) Genelde dikkat etmesekte firmalar bellek ve çekirdek hızlarını yazabildikleri en küçük yazı fontuyla bir yerlere sıkıştırıyorlar. Doğal olarak satın aldığınız 2 GB 256 bit ekran kartınızla Watch Dogs’u ultra ayarlarda 1080p çözünürlükte bile açamayınca sinirler tepenize çıkıyor. Ekran kartı almadan önce mutlaka kartın bellek ve çekirdek hızlarını öğrenin. Bu hızlar kartımızın performansını tamamen etkileyen saat hızlarıdır. Bu hızları manuel veya birçok firmanın ekran kartının yanında verdikleri  overclock (Hız aşırtma) ile yükseltebilirsiniz. Gerçi bütün firmalar neredeyse bütün fabrika çıkışlı kartları fiyatı biraz daha arttırabilsinler diye overclock yaparak piyasaya sürüyor.

Örnek olarak tekrar GTX 980 ve Raden R9 270’i ele alalım. GTX 980 modelinin 2048 Shader’a, 4 GB bellek, 1216 MHz çekirdek hızı, 7010 MHz bellek hızına sahip. Raden R9 270 modelinin ise 1280 Shader’a, 2 GB bellek, 950 MHz çekirdek hızı, 5600 MHz bellek hızına sahip. Örnekte gördüğünüz gibi bu iki kartın teknik açıdan arasında ciddi bir fark var ve bu fark performansa aşırı derecede yansıyor. Aslında bir yönden daha ekran kartının seviyesini öğrenmek isterseniz, soldan 2 rakamına bakabilirsiniz. Örneğin: R9 290X soldan 2. rakamı 9, bu üst seviye bir kart olduğu anlamına gelir. GTX 760 soldan 2. rakamı 6, buda orta sınıf bir ekran kartıdır. HD 4000 soldan 2. rakamı 0, bu ise giriş seviyesi bir ekran kartı diyebiliriz.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

PRO Oyuncular

Nasıl Profesyonel Oyuncu Olunur

Oyun seven herkes muhtemelen nasıl profesyonel bir oyuncu olunacağını merak etmiştir. İster tek başına ister …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir